Afganca Tercüme

Afgan’ca Tercüme

Afganistan, dünyanın en fakir ülkelerinden biri ve 189 Birleşmiş Milletler (2018 itibariyle) İnsani Gelişme Endeksi’nde (İGE) 16. sırayı aldı. Afganistan’ın ekonomik gelişimi, uluslararası bağışçı topluluğundan gelen girdiler tarafından önemli ölçüde teşvik edilmektedir. GSYH’nin en büyük payı (2017: 19,54 milyar ABD Doları, Dünya Bankası’na göre %2,7 büyüme ile) %55 ile hizmet sektörüne, %22 ile sanayi ve %20 ile tarım sektörlerine sahiptir. Afganistan, ithalata büyük ölçüde bağımlıdır ve şu ana kadar Afgan ürünleri uluslararası ve bölgesel pazarlarda daha az rekabetçidir.

İşsizlik, 2017’de %23,6’dan 2016’da %22,6’ya yükseldi. Her yıl yaklaşık 400.000 gencin işgücü piyasasına girmesine yetecek yer yok. İşgücü piyasasını teşvik etmek için Afganistan hükümeti altyapıya, tarıma ve bölgesel bağlantılara yatırım yapmayı planlıyor. Çalışma Bakanlığı, mezunların iş piyasasına girmesine yardımcı olmak için staj ve mesleki eğitim programlarının genişletilmesini sağlar.

Hükümet, tarımsal kalkınmayı öncelik haline getirmiştir. Bu aynı zamanda düşük vasıflı Afganların bir iş bulmak için daha iyi şanslar vermesini sağlamalıdır. Özellikle, Afganistan’ın tarım ürünleri, dünya pazarlarında daha güçlü bir rol oynamalıdır. Özellikle kırsal alanlarda, tarım dışındaki yetersiz altyapı ve istihdam olanaklarından ve nüfusun eğitim düzeyinin düşük olmasından (ülkedeki okuma yazma bilmeme oranı yaklaşık%) düşük olduğu için kendi kendini sürdürebilen bir ekonomik gelişme için zorluklar devam etmektedir.

Büyük ekonomik beklentiler Afgan hammadde kaynaklarının artan sömürüsüyle bağlantılı. Afganistan’da, dünyanın en büyük bakır yataklarının yanı sıra ham petrol, doğal gaz, kömür, lityum, altın, değerli taşlar ve nadir topraklar da depolanmaktadır. 2014 yılında kabul edilen Hammadde Yasası, bu alandaki özel sektör yatırımlarının yasal ve kurumsal çerçevesini iyileştirmiştir. Büyüme, iş ve hammaddelerin madenciliğinden elde edilen gelirler için belirleyici olan kanunun uygulanmasıdır. Ayrıca, gelir yönetimi için mekanizmalar kurulmalıdır. Hammaddelerin çıkarılması, arama ve altyapıya kapsamlı ve uzun vadeli yatırım yapılmasını gerektirir. Afganistan, dünyanın en büyük afyon, eroin ve esrar üreticisi olmaya devam ediyor. Geniş tabanlı bir stratejiye rağmen, ülkenin güneyindeki başlıca büyüyen alanlarda yaşanan yoğun güvenlik durumu ve yaygın yolsuzluk, uyuşturucu yetiştiriciliğine karşı etkili bir mücadeleyi önlüyor. Yüksek kar marjları alternatif tarımsal ürünlerin tanıtımını da zorlaştırmaktadır.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Afganistan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Afgan’ca -Türkçe veya Türkçe- Afgan’ca dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Afganistan-Türkiye veya Türkiye- Afganistan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Tercüme hizmetlerimizle Afgan’cadan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Afgan’ca Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Afgan’ca Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartal Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?