Farsça Tercüme

Farsça Tercüme

İran’ın ekonomik özgürlük puanı 51.1 olup, ekonomisini 2019 Endeksinde 155. Genel puanı 0,2 puan artarak, adli etkililik ve yatırım özgürlüğü için işgücü özgürlüğü ve iş özgürlüğündeki düşüşleri aşan puanlar yükselmiştir. İran, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 14 ülke arasında 13. sırada ve genel puanı bölgesel ve dünya ortalamalarının altında.

ABD’nin 2017’de JCPOA nükleer anlaşmasını onaylaması ve ABD’nin 2018’deki ekonomik yaptırımlarına uyması enflasyonun artmasına neden olmuş ve hızlı döviz değer kaybına yol açmıştır. Yaptırımlar ayrıca ülkeye çok ihtiyaç duyulan yatırım akışlarını da engelleyecektir. Çoğunlukla güvenlik ve dini kurumlarla bağlantılı olan güçlü çıkar grupları, ekonomik liberalleşmenin ve küresel ekonomiyle yeniden birleşmenin arayışına karşı çıkıyor. İran’ın petrol sektörüne aşırı bağımlılığı göz önüne alındığında, sürdürülebilir ekonomik büyüme kısa vadeli bir amaçtan ziyade uzun vadede kalacaktır.

En yüksek kişisel gelir vergisi oranı yüzde 35’tir. En yüksek kurumlar vergisi oranı %25’tir. Tüm mülk transferleri standart vergiye tabidir. Genel vergi yükü toplam yurtiçi gelirin yüzde 8,0’ine eşittir. Geçtiğimiz üç yıl boyunca, devlet harcamaları ülkenin üretiminin yüzde 18,5’ini (GSYH) ve bütçe açığının GSYİH’nın yüzde 2,1’ini oluşturuyor. Kamu borcu GSYİH’nın %40,9’una eşittir.

Aşırı bürokrasinin ağırlaştırdığı sıkı bir düzenleyici ortam, özel yatırım ve üretimi engellemeye devam ediyor. İş düzenlemeleri kısıtlayıcıdır ve işgücü piyasası durgun kalmaktadır. İran hükümeti ekonomik yıkıcı fiyat kontrolleri yaptı ve İslam Devrimi’nin ilk yıllarından bu yana sübvansiyonlar uyguladı

İhracatın ve ithalatın birleşik değeri GSYİH’nın %46,1’ine eşittir. Ortalama uygulanan tarife oranı yüzde 15,2’dir. İran’ın müdahaleci devleti, ticaret ve yatırım akışını baltalayan, daha geniş tabanlı ekonomik kalkınmayı engellemeye devam ediyor. Sıkı hükümet kontrolleri işletmeler için finansmana erişimi sınırlandırmaktadır. Devlete ait ticari bankalar ve uzmanlaşmış finansal kuruluşlar, bankacılık sektörü varlıklarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. 

 • Arel Tercüme olarak Farsça Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle İran arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Farsça-Türkçe veya Türkçe- İran dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de İran-Türkiye veya Türkiye-İran arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Tercüme hizmetlerimizle Farsçadan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak Farsça-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak Farsça Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak Türkçe- Farsça Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak Kartal Yeminli Tercüme hizmetlerimizle sizlere çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?