Türkmence Tercüme

Türkmence Tercüme

Türkmen Ekonomisi

Türkmenistan’da 2015 yılında başlayan ekonomik kriz 2016 ve 2017 yıllarında da devam etmiştir. Resmi rakamlara göre, Türkmen ekonomisi, 2008 ve 2013 yılları arasında ortalama% + 11’lik bir GSYİH artışının ardından 2016 yılında% + 6,2 büyüdü. Bağımsız gözlemci rakamları, GSYİH büyümesini çok daha düşük kıldı (2016 +2,5 %, 2017 +%1,5). Büyük ölçekli projelerde büyük devlet yatırımlarını finanse etmek için gaz ve petrol (ürün) ihracatından elde edilen gelir, yani uzun yılların büyüme modeli tükendi. Düşük petrol ve doğal gaz fiyatları ve doğal gaz alımları fonunda, Türkmenistan’ın ihracat kazançları düştü ve 2017 Asya Oyunlarına kadar olan sürede milyarlarca dolar harcadıktan sonra, devlet yatırım programları kademeli olarak azaltılıyor.

Döviz eksikliği nedeniyle, 2016 yılı Ocak ayından bu yana döviz trafiği kademeli olarak azalmıştır: Türkmen şirketleri şu anda ithalat için ödeme yapmak için yabancı para cinsinden (ayda sadece sözleşme tutarının yüzde birkaçı) ve Manat’ta (TMT) gecikmelere neden olmaktadır. Ayrıca Türkmenistan’da TMT’de ödenen projeleri olan yabancı şirketler de etkileniyor. Tercih edilen dönüştürme, temel gıdalar gibi bazı ürün grupları için ve duruma göre yapılır. Öncelikli devlet projeleri için Forex ödemeleri gözlemcilere göre yapılır.

Kaynak Bolluğuna Rağmen Aç

Türkmenistan gibi kaynak bakımından zengin bir ülkedeki insanların neden acıkmak zorunda kaldıklarını anlamak zor. Türkmenistan dünyanın dördüncü en büyük gaz rezervine sahiptir. Çin en önemli müşteridir. Türkmenistan Çin’in en önemli doğal gaz tedarikçisi. Avrupa Birliği bile uzun vadede Rusya’ya daha az bağımlı olmak için doğal gazın bir kısmını Türkmenistan’dan ithal edebilmeyi umuyor.

Geçtiğimiz yıl, Türkmen hükümeti de yabancı ürünlerin ithalatını önemli ölçüde azaltmaya karar verdi. Bunun yerine, gıda, tüketici ve sanayi malları artık yurtiçinde üretilecek. Sebebi: Türkmenistan’ın büyük bir döviz sorunu var ve ithalatı zorlukla karşılayabilir. Doğal gaz fiyatı son yıllarda keskin bir şekilde düştüğü için, Türkmen devleti önemli ölçüde daha az gelire sahip. Ülke neredeyse yalnızca gaz ihracatına bağlı. Türkmenistan, üç yıl önce Rusya’ya gaz satışını da durdurdu. Aşkabat, Gazprom’un ödemek istemediği fiyatlar talep etti. Bu arada, yine Rusya’ya gaz verilecek.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Türkmenistan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Türkmence-Türkçe veya Türkçe- Türkmence dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Türkmenistan-Türkiye veya Türkiye-Türkmenistan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Tercüme hizmetlerimizle Türkmence’den-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Türkmence Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe-Türkmence Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartalda Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?