Azerice Tercüme

Azerice Tercüme

Azerbaycan’ın ekonomik özgürlük puanı 65.4’tür ve ekonomisi 2019 Endeksinde 60. sıradadır. Genel puanı, yargı etkinliğinde dramatik bir yükselişe ve mülkiyet hakları ile devlet bütünlüğü için emek özgürlüğü ve mali sağlıktaki düşüşü telafi eden yüksek puanların artmasına bağlı olarak 1,1 puan artmıştır. Azerbaycan, Asya-Pasifik bölgesindeki 43 ülke arasında 13. sırada ve genel puanı bölgesel ve dünya ortalamalarının üstünde.

Ekonomik beklentiler büyük ölçüde artan gaz ihracatına bağlı olacağından, orta vadede büyümede öngörülen hızlanma geçici olacaktır. Ülkenin özel sektör yatırımını arttırmak, devlet ayak izini azaltmak, rekabet edebilirlik konularını ele almak ve insan sermayesini geliştirmek için reformlara ihtiyacı var.

Hükümetin amacı, Dünya Ticaret Örgütüne katılmak, karayolu ve demiryolu altyapısına yatırım yapmaya devam ederek Azerbaycan’ı bir ticaret ve transit geçiş merkezi haline getirmek ve hidrokarbonlara olan ekonomik bağımlılıktan uzaklaşmaktır. Düzenli verimlilik ve devam eden yeniden yapılandırmanın piyasaya dayalı iyileştirmelerde iyi eğitimli işgücünden faydalanması ve üretim tabanının genişletilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl hukukun üstünlüğünü iyileştirmek için ölçülebilir bir ilerleme kaydedilmiştir, ancak yolsuzluk yaygın olmaya devam etmektedir.

Bir iş kurma sürecini kolaylaştırmadaki ilerlemeye rağmen, diğer zaman alan gereksinimler düzenleme verimliliğini azaltmaktadır. İş düzenlemeleri biraz esnektir, ancak iş kanununun uygulanması düzensizdir. Devam eden sübvansiyonlar alkol, uyuşturucu, enerji, gıda ve diğer tarımsal ürünler ve elektrik gibi mallar için fiyat çarpıtmaları yaratmaya devam etmektedir.

İhracatın ve ithalatın kombine değeri GSYİH’nın yüzde 90,7’sine eşittir. Ortalama uygulanan tarife oranı yüzde 5,2’dir. Tarife dışı engeller ticareti engellemektedir. Düzenleyici engeller, Azerbaycan’daki yabancı ve yerli yatırımları engelliyor. Finansal sektör para zayıflığı dahil birçok zorlukla karşı karşıya. Bankacılık sektörüne büyük bir devlet bankası hakimdir ve küçük özel bankalar dağılmaya devam etmektedir.

 • Arel Tercüme olarak, Azerice Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Azerbaycan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Azerice-Türkçe veya Türkçe-Azerice dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Azerbaycan-Türkiye veya Türkiye-Azerbaycan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Tercüme hizmetlerimizle Azericeden-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Azerice Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Türkçe- Azerice Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartal Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.

 

×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?