Latince Tercüme

Latince Tercüme

Aslen, Latince yalnızca Roma ve çevresinde (Lazio) konuşulurdu. Latince daha sonra Roma İmparatorluğu’nun resmi dili oldu. Doğu’nun kültürel üstünlüğü nedeniyle, Kuzey Afrika’daki ve hatta Roma’daki önceliğini geçici olarak yitirdi. Öyleyse Roma Hristiyanların yaklaşık 300 Yunanlıya kadar olan ayin diliydi. Bu süre zarfında, birçok Yunan kredisi Latince’ye girmiştir. Halkların göçü ve (daha önce Arian) Germen halklarının toplumu haline gelmesinden bu yana, Latince din adamları (Latince kilisesi), hukukçu (Glossatoren) ve eski Roma İmparatorluğu’nun batısındaki ve Roma döneminden sonraki Katolik devletlerin yüksek öğrenim kolejleri (studia generalia) dili haline geldi. Böylece, özellikle erken dönem Avrupa’da dini ve laik Urkundungssysteme (diplomatik) için yazılı dili oluşturdu. Uluslararası anlaşmalarda (örneğin 1648 Westphalian Barış) Latin, 17. yüzyıla egemen oldu. Yirminci yüzyıla kadar bilim dallarında uzman terminolojisi için ekler stoku bulundurur ve İngilizceye ve diğer dillere ilerici olarak absorpsiyonu yalnızca doğrudan ama dolaylı olarak önemini yitirmez.

Bugün bile, Alman-Latin ansiklopedileri, Neo-Latin kelimesi iyi, z nedeniyle yayınlanmaktadır. Örneğin, Vatikan tarafından verilen “lexicon auxiliare” veya “lexicon recentis latinitatis”. Ve bir Fin radyosu Neo-Latin dilinde haftalık haberleri yayınlar. Radio Bremen, Nuntii Latini’yi düzenli olarak yazılı ve sözlü olarak yayınlamaktadır. Çok popüler olan Alman alto filologu Graf v. Asterix çizgi romanının Latince versiyonudur. Rothenburg (Rubricastellanus) yazdı. Son olarak, Wikipedia’da (çok küçük olmayan) bir Latince sürüm de bulunmaktadır.

Eski Latince metinlerin mevcudiyeti ve yeni Latince metinlerin ortaya çıkışı, İnternet tarafından büyük ölçüde geliştirilmiştir. Bu arada, pop şarkılarının Latin versiyonları bile var. Ek olarak, Latince’de Enya tarafından söylenen Cursum Perficio veya Kara Dalga veya Gotik alt kültür grupları gibi yeni pop şarkıları da var. Roma Ryan, Enya için Cursum Perficio’nun yanı sıra Enya için Latin’de başka şarkılar da yazdı.

Latin klasik veya neoklasik müzikte de kullanılır. Örneğin, Belçikalı besteci Nicholas Lens, “Flamma” adlı eseri üzerine bir Latin libretto müziği kurdu, “Terra Terra” Lensi adlı eseri Latince’de bir libretto yazdı.

Biyolojide, bilimsel isimlerin isimleri Latin ve Yunancadır ve kuralları yalnızca Latin diline göre almak için daha yeni öneriler getirmiştir. Tıpta, yalnızca Latince teknik terimler kaldı, hukuk bilimlerinde temel terimler Latince olarak belirtildi. Çok sayıda atasözü Latin kökenlidir ve kısmen Almanca tercümede kanatlı kelimelere dönüşmüştür.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

  • Arel Tercüme olarak, Latince Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, size destek olalım.
  • Arel Tercüme olarak, Latince Tıbbi Tercüme ile ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Latince Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
  • Arel Tercüme olarak, Latince Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Latince Tercüme hizmetlerimizle Latinceden-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Latince -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
  • Arel Tercüme olarak, Latince Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Latince Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
  • Arel Tercüme olarak, Kartalda Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?