Tatarca Tercüme

Tatarca Tercüme

Tataristan, Rusya’nın ekonomik olarak en başarılı bölgelerinden biridir. 2017’de, cumhuriyetin brüt bölgesel ürünü, bir önceki yıla göre yüzde 2,8 artarak yaklaşık 28,5 milyar avroya yükseldi. Büyüme, petrol ve gaz işleme ve otomotiv endüstrisidir. Moskova’dan Kazan’a giden hızlı tren hattının inşaatı 2018’de yeni bir büyük proje ile başlayacak. Ancak bankacılık krizi ve azalan yatırım olumlu tabloyu bulanıklaştırıyor.

Petrol ve gaz yatakları, hammaddelerin işlenmesi, büyük projelerin gerçekleştirilmesinde deneyim ve başarılı sanayi parkları, Tataristan Cumhuriyeti’nin gelişmiş ekonomisinin temel direkleridir. Sanayi üretimi 2017 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 2,5 oranında artmıştır. Üretim ve petrokimya endüstrilerindeki yüksek büyüme oranlarından ötürü ülkenin geri kalanından çok daha yüksek bir oranla önümüzdeki üç yıl içinde brüt bölgesel ürünün yılda %4 oranında büyümesini bekleniyor.

Petrokimya Endüstrisinde Yeni Projeler

Tataristan, Rusya’nın en büyük petrokimya şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Gazprom, Gazprom Neft, Novatek, Sibur, TAIF Holding ve Tataristan Cumhuriyeti, Şubat 2017’de petrol ve gaz işleme projelerinin ortaklaşa hayata geçirilmesi için bir anlaşma imzaladı. Alabuga-2 Özel Ekonomik Bölgesi (SEZ) şu anda 4,2 milyar euro karşılığında yeni bir petrokimya kümesi geliştiriyor.

Tatneft (Taneco’nun bir parçası) Nizhnekamsk’taki tesislerini modernize etmeyi ve genişletmeyi planlıyor. Zaten fabrikaların yüzde 60’ı çalışıyor, kalan yüzde 40’ı inşa ediliyor. 2018 için hidro-dönüşüm işleminin başlaması planlanmaktadır. 2019’dan itibaren hidrokraking için bir tesis inşa edilecek.

2020’den itibaren, kesilen üretimi ve hidrojenin hidro-muamelesi için bir tesisin yanı sıra nafta hidro-muamelesi için bir hat planlanmaktadır. Genişleme ve modernizasyon önlemleri için yaklaşık 4 milyar avro mevcut. Özellikle güvenlikle ilgili bileşenler için, yabancı tedarikçiler için iş fırsatları ortaya çıkmaktadır.

Siemens, 2021 yılına kadar Nischnekamskneftechim’de (TAIF holdinginin bir parçası) bir gaz ve buhar santrali inşa edecek. Siparişin değeri yaklaşık 380 milyon Euro’dur. Yine 2018’den kalma Nischnekamskneftechim’de, izopren üretiminde işleme derinliği artırılacak. Linde Group şu anda yılda 600.000 ton etilen üretmek için yerinde bir olefin tesisi kuruyor. Ayrıca, Linde TAIF Holding ile 2025 yılına kadar toplam 12 milyar ABD doları tutarında emirle stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Diğer şeylerin yanı sıra, Nizhnekamsk’taki bir petrokimya parkının inşasını da içeriyor.

Otomobil Üreticileri Yeni Üretim Tesisleri İnşa Ediyor

Ortak girişimler Daimler-Kamaz, Naberezhnye Chelny’de kamyon kabini üretimi için bir tesis inşa ediyor. 2019’un ilk çeyreğinden yılda 55.000’e kadar kabin üretilecek. Bu amaçla, Tataristan Cumhuriyeti ile özel bir yatırım sözleşmesi imzalanacak. Ayrıca, konsorsiyum 2018’den Daimler model Sprinter’i elektrikli tahrikli olarak inşa etmeyi planlıyor ve Setra markasının 50 turist otobüsünü Moskova yerel nakliye şirketi Mosgortrans’a ulaştırıyor. Wolgabus (Bakulin Motors Group) Tataristan, Alabuga’da gaz, elektrik ve hibrit tahrikli otobüslerin montajı için bir tesis inşa ediyor.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, Rusya’da motor üretimini yerelleştirmeyi planlıyor ve Ford’da Alabuga’da mevcut üretim kapasitesini kullanmayı düşünüyor. Satıcı Ikar Ltd. kamyon kabinleri için pano, direksiyon ve iç parça üretimi için ekipmanın genişletilmesine yaklaşık 750 bin avroluk yatırım yapıyor.

Hızlı Tren Hattı Moskova-Kazan İnşaatı

RZD genel başkan yardımcısı Alexander Misharin, Rus Demiryollarının (RZD) Moskova’dan Kazan’a kadar olan 2018’de hızlı tren hattı yapımına başlamayı planladığını söyledi. Gelecekte, 762 kilometrelik rota, önceki 14 saat yerine üç buçuk saatte 360 ​​kilometreye varan en yüksek hızlarla kapatılabilir. Büyük projenin maliyeti: 20 milyar Euro. Halen, ilk bölümün sadece Vladimir’e inşa edilmesi tartışılmaktadır, çünkü bu bölüm için sadece tüm proje dokümantasyonu mevcuttur.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Tataristan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Tatarca-Türkçe veya Türkçe- Tatarca dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Tataristan-Türkiye veya Türkiye-Tataristan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arel Tercüme olarak, Tatarca Tercüme hizmetlerimizle Tatarca’dan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Tatarca -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Tatarca Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe-Tatarca Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartalda Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?