Hintçe Tercüme

Hintçe Tercüme

Başkent Delhi’deki canlı yaşam, Agra’daki görkemli Taç Mahal, Khajuraho’nun süslü tapınakları veya Varanasi’deki Ganj’daki derin manevi yaşam, geniş ülkenin kültürel ve etnik çeşitliliği hakkında bir izlenim bırakıyor. Ancak Hindistan da eşsiz bir doğal cennettir: Himalayaların güçlü dağ manzarasından Ranthambore Ulusal Parkı’ndaki kaplan izlemeye, Kerala’daki yemyeşil yeşil çay tarlalarına ve Kerala’daki geri tepme sularının labirentine varan Hindistan, eşsiz bir cennet.

Hindistan ekonomisi, nominal olarak dünyanın yedinci büyük ve satın alma gücü paritesi bakımından üçüncü büyük ekonomisidir. Ülkenin ekonomisi 20 yıldır ortalama %7 oranında büyümekte olup yeni sanayileşen ülke olarak sınıflandırılmaktadır.

Hindistan, 1947’de bağımsızlık ile 1991’de ekonominin serbestleşmesi arasında Hindistan, analistlerin Hindu’nun büyüme hızı olarak adlandırdığı bir değer olarak ortalama yüzde 3,5’lik istikrarlı bir ekonomik büyüme kaydetti. Ekonominin 1991 yılında açılmasından bu yana, ekonomi hızla büyüyor ve 2010 yılına kadar ortalama %7 olan ekonomik büyüme %10’a ulaştı.

Ekonomik kalkınmada bölgesel farklılıklar çok belirgindir. Bunlar 1991’de ekonominin serbestleşmesinden bu yana yoğunlaştı.

Ülkenin ihracat bağımlılığı oldukça düşük olduğundan ve bankacılık sistemi uluslararası finans ile daha az iç içe olduğundan, küresel ekonomik ve finansal kriz sırasında Hindistan nispeten daha az acı çekti. Kısa bir süre önce göreve gelmesinden olan Narendra Modi ait ekonomik iklim genel ayrıca nedeniyle düşen petrol fiyatı, aydınlandı. Her ne kadar birçok ekonomik gösterge olumlu bir eğilim gösterse de ülkedeki enflasyon, yakın zamanda keskin bir şekilde gerilemesine rağmen, Hindistan’ın orta vadeli ekonomik kalkınması için bir risk olarak görülmektedir. Ekonomiye özel bir ivme kazandıran analistler, ülke çapında bir KDV’nin getirilmesi umuduyla 2017 yılında, 2018-2019 döneminde gelirleri beklentilerin çok altında.

Yeni Mal ve Hizmet Vergisi artık, tek bir pazar oluşturmak ve yerel vergilerin büyük bir kısmını değiştirmek amacıyla 2017 yılı başında ülke çapında uygulamaya kondu. Bununla birlikte, uzmanlar, gereksiz mallar için karmaşık olan yeni sistemi, farklı mallar için altı farklı vergi oranı ve devlet tarafından kötü uygulamalarla eleştiriyorlar.

Neredeyse bir gecede, 500 ve 1000 rupinin yürürlükten kaldırılması, dolaşımdaki paranın yaklaşık %86’sını teşkil ediyor. Hindistan’ın ekonomik büyümenin en az % 2’sine mal olması çok olumsuz bir etkiye sahip olacak gibi görünüyor. Paranın devalüasyonunun temel nedenleri kara para ile mücadeleydi. 

Ekonomik büyüme, 2017 yılının ilk çeyreğinde, petrol fiyatı düşük ve muson normalde bir yıl olmasına rağmen %2 oldu.  İkisi aslında ekonomik büyümenin daha da zayıf olduğu faktörleri teşvik ediyordu. Genel olarak, ekonomik büyüme 2017/18’de %6,75, 2018/2019’da %7,3 olmuştur.

Ekonomik Sektörler

Ekonomik sektörler açısından, sırasıyla %45,4 ve 2016 yılında tahmin edilen GSYİH paylarına sahip olan hizmet sektörü ve sanayi sektörü %29,8, özellikle önemlidir. Tarım sadece gayri safi yurtiçi hasılanın 16.5 yaklaşık% katkıda bulunur. Bununla birlikte, istihdam edilenlerin sadece %51’i hizmet ve sanayi sektörlerinde çalışmakta, geri kalanı ise tarımda %49’dur (tahminler 2012’den itibaren). Çoğu insan hala kırsal Hindistan’da (yaklaşık %70) yaşamaktadır. Şimdiye kadarki sorun şu ki, geçmiş ekonomik büyümenin yeni işler yaratması ve genç nüfusun artması. Bu, gelecekte iç gerilimlerin artmasına yol açabilecek bir yoksulluk açığı oluşturmaktadır.

Hindistan’da Dış Ticaret

Petrol ve Petrol ürünleri, tekstil ürünleri ve benzeri ürünler Giyim, kimyasal maddeler ve gıda, Hindistan’daki en önemli ihracat ürünleri arasındadır. Ancak Hindistan ayrıca bilgisayar, ileri teknoloji makine ve teçhizat, uçak ve askeri teçhizat da üretmektedir. İthal edilen mallar, sadece ihracata yönelik olarak belirtilen ürünlerin bir kısmını değil, aynı zamanda “yapı malzemeleri, cam, seramik” alanına ait ürünleri de içermektedir.

Almanya, Hindistan’ın AB içindeki en önemli ticaret ortağıdır ve dünya çapında 8. (tedarikçi) ve 5. (müşteri) arasındadır. 2015 yılında ikili ticaret hacmi 16 milyar avro civarındaydı.

 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Hindistan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Hintçe-Türkçe veya Türkçe- Hintçe dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Hindistan -Türkiye veya Türkiye- Hindistan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arel Tercüme olarak, Hintçe Tercüme hizmetlerimizle Hintçeden-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Hintçe -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Hintçe Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Hintçe Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Arel Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?