Kürtçe Tercüme

Kürtçe Tercüme Kürt dilleri

Kürt dillerinin konuşulduğu alan birkaç ülkeyi kapsamaktadır ve Kürtçenin bildiği çeşitli lehçelerin bazı farklılıkları vardır. Örneğin, ilgili iletişim dillerinden (Türkçe, Irak Arapça ve Farsça gibi) birçok kredi kelimesi bölge lehçelerine girmiştir.

Anadili olan kişilerin sayısını tam olarak tespit etmek zor, ancak yaklaşık 20 ila 25 milyon insanın Kürt lehçelerinden birini ana dili olarak konuştuğu tahmin ediliyor. Bunların çoğu Türkiye topraklarında yaşıyor. Burada konuşulan dile Kurmanji veya Kuzey Kürtçe denir ve çoğu konuşmacıya sahip Kürt lehçelerine aittir. Yaklaşık on iki milyon Kürt, Kurmanjiyi konuşuyor.

 Diğer iki büyük dil grubu Sorani (Merkez Kürtçe) ve Gorani (Güney Kürtçe). Bu iki lehçe, her biri yaklaşık dört ila beş milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

 Irak, İran, Suriye ve Türkiye devletlerini ve bazı eski Kafkas Sovyet cumhuriyetlerini kapsayan Kürt tarihi yerleşim bölgesi dışında, pek çok Kürt anadili de İngiltere, Fransa, Belçika veya Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde yaşıyor. Yalnızca Federal Almanya Cumhuriyeti’nde, Almanya’da yaklaşık 500.000 Kürt yaşıyor.

Kürtçe, Kuzeybatı İran dilleri arasında sayılıyor. Esasen, birbirinden gramer ve sözcüksel olarak farklı olan üç edebi ve edebiyat diline ayrılmıştır:

Kuzey Kürt (Kurmancî), Türkiye, Irak, Suriye, Ermenistan, Azerbaycan ve Urmiye Gölü (İran) bölgesinde

Irak ve İran’da Orta Kürtçe (Soranî)

İran ve Irak’ta Güney Kürtçesi

Kürt edebiyatı hem Arapça hem de Latin yazıyı kullanmaktadır.

Kuzey ve Orta Kürtçe, İran Araştırmaları Enstitüsü’ndeki çalışmanın bir parçası olarak sunulmaktadır.

Zazalar, Hint-Avrupa dil ailesinin İran dillerine ait Zazacayı konuşan ve Türkiye’nin çoğunlukla Tunceli, Elâzığ ve Bingöl yöresinde yaşayan İranî bir halktır.

Soranice veya Orta Kürtçe, Hint Avrupa dil ailesinin Kuzeybatı Hint-İran dilleri grubundan olan bir Kürt dilidir. Ayrıca, Kürdistan Bölgesel Yönetiminin resmî dilidir. Soranicenin yazımı için çoğunlukla Arap-Fars alfabesi kullanılır. Son zamanlarda Kürtçede Latin alfabesine geçme teşebbüsleri de olmuştur.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

  • Arel Tercüme olarak, Kürtçe Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle sizlerin hizmetindeyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Kürtçe Hukuki Tercüme hizmetlerimizle hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
  • Arel Tercüme olarak, Kürtçe Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
  • Arel Tercüme olarak, Kürtçe Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
  • Arel Tercüme olarak, Kartalda Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?