Bulgarca Tercüme

Bulgarca Tercüme

1990’ların sonunda, Bulgaristan politika ve ekonomide büyük ölçüde başarısız bir dönüşüm örneği oldu. İkibinyılı başlangıcından bu yana ve özellikle 2007’deki AB üyeliğinden bu yana, ülke genel bir yükseliş eğilimi gördü, ancak ekonomi Avrupa ortalamasına yetişememek için hala çok yavaş büyüyor. Yolsuzluk ve verimsiz idare, zayıf bir yargı sistemi ve oligarşik yapılar yatırım ortamını ve ekonomik fırsatları zayıflatıyor.

Bulgaristan’ın ekonomisi ağırlıklı olarak ülkenin güneyinde yoğunlaşmıştır. En gelişmiş bölgeler Sofya, Filibe, Burgaz, Eski Zağra ve kuzeydoğu Bulgaristan Varna’dır. Kuzeybatı Bulgaristan bölgesi, ülkedeki ekonomik olarak en az gelişmiş bölgedir. Hizmetler sektörü, GSYH’nin %67,4’ünü oluşturan Bulgar ekonomisinin temelini oluşturuyor. Bulgaristan kişi başına düşen en düşük GSYH’ye (7,099 Avro, AB: 32,700 Avro, 2017’de GSYİH büyümesi %3,8) ve AB içindeki en yüksek yoksulluk oranlarından (2017: %30,0) biriydi üzerinde. Dış ticaret 2017’de %10’dan fazla artarak 56 milyar avroya yükseldi. En büyük ticaret ortağı olarak Almanya, neredeyse dengelenmiş bir bilanço ile yaklaşık 7,5 milyar avroluk paya sahip.

Ancak, AB Komisyonuna göre, düşük işgücüne katılım ve yanlış yönetim, işgücü piyasası ve eğitim politikaları için önemli yapısal zorluklara işaret etmeye devam ediyor. Yüksek gelir eşitsizliği de resmi şekillendirir. Bulgaristan, AB’de saat başına en düşük ücret ve işgücü maliyetine sahiptir (2016’daki Eurostat verilerine göre 4.49 Euro). Göç ve küçülen bir çalışma çağındaki nüfus, ekonominin büyüme potansiyeli için ek uzun vadeli bir risk oluşturuyor (IMF: 2017: %21’i 65 yaşından büyük, 2060: 5,5 milyon nüfuslu, 7,05 milyon nüfuslu) %32 daha büyük 65).

Nüfusun iyi yabancı dil becerileri düşük ücret düzeyi ile birlikte Bulgaristan’ı müşteri hizmetleri merkezleri, çağrı merkezleri ve BT hizmetleri için cazip bir dış kaynak konumuna getirmektedir. Nispeten düşük işgücü maliyeti ve vergileri, çok sayıda Almanca konuşan çalışan, AB üyeliği ve Avrupa ile Asya ve istikrarlı para birimi arasında bir köprü olarak stratejik coğrafi konum da Bulgar devletinin avantajları arasındadır.

Rekabetçi dezavantajlar, yasal çerçevenin yetersiz güvenilirliğinin yanı sıra özellikle BT alanında kalifiye personel eksikliğidir. Özellikle ulaştırma, sağlık, eğitim ve araştırma alanlarında kamu altyapısı uzun zamandır ihmal edilmiş ve AB ortalamasının çok altında kalmıştır. Kamu şirketleri aşırı borçludur ve özelleştirilemez veya sadece düşük fiyatlarla. Dünya Bankası’na göre, ülke ayrıca demografik değişimden en çok etkilenen ülke olarak kalıyor. Mesleki imkanların yetersizliği ve verimli Roman nüfusunun entegrasyon eksikliğinden dolayı eğitim seçkinlerinin göçü, sorunu ağırlaştırmaktadır.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Bulgaristan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Bulgarca -Türkçe veya Türkçe- Bulgarca dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Bulgaristan-Türkiye veya Türkiye-Bulgaristan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Tercüme hizmetlerimizle Bulgarcadan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Bulgarca Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe-Bulgarca Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartal Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?