Arnavutça Tercüme

Arnavutça Tercüme

Arnavutluk, 1998’den bu yana kendisini bir komünistten piyasa ekonomisine dönüştürmede önemli ilerleme kaydetti. Son yıllardaki küresel ekonomik ve finansal krizin ortasında, ekonomi nispeten istikrarlı olmuş ve kısmen düşük başlangıç ​​seviyesi nedeniyle büyümeye devam etmiştir. Geçtiğimiz on yıl içinde yüzde 5 ortalama büyüme ile (Avrupa’da en yüksek nokta), Arnavutluk orta gelirli ülkelere taşındı. Ancak Avrupa borç krizi ve bölgesel durgunluğun ardından Arnavutluk’ta büyüme de yavaşladı.

Ekonominin bel kemiği, GSYH’nin payı son on yılda yüzde 20’ye kadar yarıya inen, ancak hala işgücünün yüzde 45’ini (Arnavutluk Bankası) kullanan ve çoğunlukla geçimlik olarak işletilen tarım olmaya devam ediyor.

Arnavutluk ekonomisine ticaret ve hizmetler sektörü hakimdir. Büyüme motorları tekstil ve ayakkabı endüstrisi (özellikle İtalyan şirketleri için fason işleme), turizm, telekomünikasyon, madencilik ve enerjidir. Kaynakların zengin potansiyeli (çok büyük petrol yatakları, krom, bakır), turizm ve tarımdaki potansiyel kadar tükenir (erken sebzeler, meyveler, zeytinyağı, şifalı otlar ve çaylar).

Ekonomik faaliyet bölgesel olarak çok farklıdır. GSYH’nin çoğu kıyı bölgesinde, özellikle Tiran / Durrë’lerde üretiliyor. Buna karşılık, sosyal ve ekonomik kalkınma, ekonominin büyük ölçüde geçimlik tarımla sınırlandırıldığı geçilmez dağlık bölgelerde çok az fark edilir. Yapısal olarak zayıf bölgelerden şehirlere önemli iç göç vardır.

Rama hükümetinin ekonomik politikasının merkezinde ekonomi ve istihdamın yanı sıra borçların azaltılması teşvik edilmektedir. Tedbirler, uluslararası yatırımcılara yönelik teşviklerle birlikte, büyük ölçüde yabancı uzmanlık ve tavsiyelere (IMF, Dünya Bankası, Kalkınma Bankaları) dayanmaktadır. Enerji, sanayi ve ticaret politikası pazarları açmayı ve şeffaflığı ve hukukun üstünlüğünü arttırmayı hedefliyor. Arazinin özellikle şehirlerin dışındaki belirsiz mülkiyeti, adalet sistemindeki ve buna bağlı yasal belirsizlikteki zayıf yanların yanı sıra kalkınmanın önündeki engeldir. Öncelik, altyapının yenilenmesidir.

Maliye Politikası

Borç yükünün baskısı altında, hükümet, IMF ile istişare içinde, öncelikli bütçe konsolidasyonu, hükümet açığının azaltılması ve enflasyonun düşürülmesi, ücret artışları veya vergi indirimleri için yer bırakılmamasına öncelik verdi. Gölge ekonomisini azaltma kampanyası (o sırada yüzde 50’ye kadar) 2015 sonbaharından bu yana daha yüksek vergi gelirlerine katkıda bulundu. Vergi sahtekarlığı için daha yüksek cezalar getirilmiş ve kontroller sıkılaştırılmıştır. Zaten 2013 yılında, sabit vergiden bir ayrılma. %10’luk kurumlar vergisi yüzde 15’e, diğer vergi oranlarında yüzde 23’e yükseltildi (ör. En yüksek gelir vergisi oranı). KDV yüzde 20 olarak kalıyor.

Para Politikası

Merkez bankası sağduyulu bir para politikası izlemeye devam ediyor ve makroekonomik olarak dengeleyici olarak hareket ediyor. Para birimi serbestçe çevrilemez, döviz kuru esnektir, enflasyonu azaltır (2014: yüzde 1,7, 2015: yüzde 1,8, 2016: yüzde 1,3) ve dış şokları hafifletir. Lek, son 18 ay içinde Euro karşısında %10’dan fazla kazanmıştır. %1’lik baz oranı, ekonomiyi canlandırmak için tarihi bir düşük. Bankacılık denetimi, bankaları daha istikrarlı ve yabancı (genellikle Yunan) ana şirketlerden bağımsız hale getirmiştir. Borç verme ve talep durgun. Kötü kredi bir sorun olmaya devam ediyor.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Arnavutluk arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Arnavutça -Türkçe veya Türkçe- Arnavutça dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Arnavutluk -Türkiye veya Türkiye- Arnavutluk arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Tercüme hizmetlerimizle Arnavutçadan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Arnavutça Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Arnavutça Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartal Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?