Tacikçe Tercüme

Tacikçe Tercüme

Devlet egemenliğinin ilk yıllarında, Tacikistan ekonomisi hızlı bir düşüşe başladı. 1990’ların ortalarına gelindiğinde, tarımsal ve endüstriyel üretim 1991 seviyesinin yaklaşık üçte birine düşmüştü. Bazı endüstriler tamamen durmuştu. Aynı zamanda, kontrolsüz kamu borcu, hiper enflasyonun beraberinde getirildi.

Bu düşüşün ana nedenleri bulunabilir: 1) Sovyetler Birliği’nin çöküşünde Tacik devlet bütçesinin yarısına eşit sübvansiyonların kaldırılması; Tacikistan’ın tek taraflı olarak planladığı iç Sovyet pazarlarının kaybı ve 2) 1992-97’deki iç savaşın etkileri, on binlerce, yüzbinlerce ve 7 milyar ABD doları devlet zararı ile sonuçlandı.

Bu sefaletin en ağır sonuçları ilk başta acil yardım programları ve ilgili uluslararası kuruluşların eylemleri tarafından emildi. 1990’ların sonuna kadar, insani yardımdan uzaklaşarak, gıda güvenliği ve kalkınma iş birliği projelerine doğru eğilimin giderek artmaya başladığı görülmedi. Aynı dönemde, Tacikistan’ı yeniden kurma ve geliştirme faaliyetleri, Dünya Bankası (Dünya Bankası), Uluslararası Para Fonu (IMF), Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Avrupa Yeniden Yapılanma Bankası (EBRD) gibi büyük çok taraflı bağışçılar tarafından başlatıldı veya güçlendirildi. En azından bu taahhüt sürecinde dışardan gelen kalkınma çabaları daha net bir profil almaya ve sektörel yapılandırılmış bir stratejide daha empatik bir şekilde takip edilmeye başlandı. Aynı zamanda, Tacik liderliği kendi fikirlerini takip etmeye ve defalarca diğer yolları izlemeye başladı.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Tacikistan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Tacikçe-Türkçe veya Türkçe- Tacikçe dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Tacikistan-Türkiye veya Türkiye-Tacikistan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Tercüme hizmetlerimizle Tacikçeden-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Tacikçe Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Tacikçe Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartalda Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?