Kırgızca Tercüme

Kırgızca Tercüme

Kırgızistan, Orta Asya’da küçük bir dağ ülkesidir. Çin sınırındaki karla kaplı Tian Shan dağ silsilesi yılın çoğunda egemendir. İşte deniz seviyesinden 7,439 metre yüksekte en yüksek pik Pik Pobedy. Ülkenin geri kalanı vadilerle ayrılmış diğer dağlık alanlardan oluşmaktadır. Kuzeydoğuda, yüksek dağ zirveleri ile çevrili dünyanın en büyük ikinci dağ gölü olan Issyk-Kul yer almaktadır. Güneybatıda Syr-Darja Nehri’nin Özbekistan’a doğru aktığı Fergana Vadisi var. Fergana Vadisi’nde iklim subtropikal olsa da kıta iklimi kuzeyde kış ve yaz ayları arasında büyük farklılıklar gösterir. Kirlenmiş su, Kırgızistan’da büyük bir sorundur. Madenlerden kaynaklanan zehirli atık su, zayıf su arıtma tesisleri nedeniyle yeterince temizlenmez. Ülke aynı zamanda tarımsal alanların sulanmasından dolayı fazla tuzlu topraklardan mustariptir.

Kırgızistan, zayıf gelişmiş altyapıya ve sanayiye sahip fakir bir ülke. Bu kısmen mineraller ve demir cevheri gibi değerli doğal kaynakların servet artışına neden olmadığının nedenidir. Altın 1997’den beri mayınlı ve şu anda ihracat gelirinin %40’ını oluşturuyor. Pamuk, yün ve et diğer önemli ihracat ürünleridir. Rusya hala en önemli ticaret ortağı olmakla birlikte, Çin’in piyasayı ele geçirmek üzere olduğu görülüyor. Yolsuzluk yabancı yatırımcıları korkuttu. İşgücünün yaklaşık yarısı birincil sektörde istihdam edilmekte ve ülke tarımsal ürünlerde kendi kendine yeterli olmaktadır. Bu, arazinin sadece %7’sinin ekilebilir olduğu gerçeğine rağmen. Kırgızistan hem Rusya hem de ABD askeri üsleriyle dünyadaki tek ülkedir ve güçlü ülkelerle iyi ilişkilerin, Orta Asya’da savunmasız bir konumda önemli olduğunu göstermektedir. Kırgızistan’ın ekonomik potansiyeli harika. Hidroelektrik santralleri, zayıf bir şebekeden dolayı büyük oranda optimum çalışmaz. Sovyet döneminde, ülke güzel doğası nedeniyle bir turizm merkezi olmuştur. İç çatışmalar çözülürse, turizm yeniden gelişebilir.

Kırgızistan’ın dağlık ülkesi küçük bir ekilebilir alan ve az gelişmiş bir sanayiyle fakirdir. Hayvancılık yönetimi, sakinler için önemli bir geçim kaynağıdır.

Sınır ticareti ve kaçakçılık geniş kapsamlıdır. Rusya, Çin ve batı ülkelerinden gelen yardımlara dayanan ülke, kullanılmayan büyük maden kaynaklarına yabancı yatırım yapılmasını umut ediyor. Son yıllarda, altın madenciliği büyük ekonomik öneme sahip oldu.

İpek Yolu; Çin ile Akdeniz arasındaki eski ticaret yolu, bugün Kırgızistan olan bölgeden kısmen geçti. Bugünün Kırgız makamları ülkeyi Orta Asya’da gelecekteki bir ticaret merkezi yapmak istiyor.

Neden Arel Tercümeyi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle İsveç arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Kırgızca-Türkçe veya Türkçe- Kırgızca dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de İsveç-Türkiye veya Türkiye- İsveç arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, İsveççe Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, İsveççe Tercüme hizmetlerimizle Kırgızca’dan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Kırgızca Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe-Kırgızca Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Arel Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?