Danca Tercüme

Danca Tercüme

Danimarka ekonomisi, genellikle dünya sınıfına ait orta ölçekli sanayi ve hizmet şirketleri ile karakterizedir. Deniz taşımacılığı, Danimarka ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Tarım ihracata yöneliktir. Çalışan nüfusun neredeyse üçte biri kamu sektöründe çalışmaktadır. Danimarka’da sosyal koruma çok önemlidir, ancak işten çıkarmalara karşı çok az koruma vardır. İşgücü piyasası politikası kurallara aykırı ancak çok aktif. Danimarka ekonomisine “esneklik” ilkesi eşlik ediyor.

Danimarka Ekonomisi: Dış Ticaret

İhracat Danimarka ekonomisi için çok önemlidir. Gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık üçte biri ihracattan kaynaklanmaktadır. Her şeyden önce makine parçaları, makineler, ham metaller, gıda, elektronik ve yağ ihraç edilmektedir. Danimarka ekonomisi için en önemli ticaret ortakları Almanya, İsveç ve Büyük Britanya’dır. Ancak 2009 yılında, Danimarka’ya yapılan ihracat mali kriz nedeniyle sert bir şekilde geriledi.

2009 yılında, Danimarka gayri safi yurtiçi hasıladan yüzde 2,8 bütçe açığına ulaşmıştır. Harcamaların çoğu sosyal refah sistemlerinin finansmanı içindir. Danimarka’da vergi yükü Danimarka’da en yüksektir. Ortalama vergi oranı yüzde 45 civarındadır. Ancak, 01.01.2010 tarihinde üst vergi oranını düşüren bir vergi reformu geçirilmiştir. 1997’den beri ülke bütçe fazlası yarattı, ancak 2009’da bir açık vardı. Ayrıca 2010 yılı için bütçe açığı öngörülüyor.

Danimarka’nın ulusal para birimi Danimarka Kronudur. Danimarka, avronun girişiyle ilgili bütün şartları yerine getirse de ülke nüfusunun çoğunluğu 2000 yılında girişi reddetti ve Danimarka kronu lehine oy kullandı. Danimarka’nın finans merkezi Kopenhag’daki Danimarka Ulusal Bankası’dır.

Danimarka’da işsizlik giderek azalıyor. 1995’te hala yüzde 10’un üzerinde iken, 2007’de sadece yüzde 3,4 idi.

Danimarka’nın sadece birkaç kaynağı var. Kuzey Denizi’nde doğal gaz ve petrol mayınlı. Aksi halde, esas olarak kaolin ve granit yatakları vardır.

Turizm Danimarka için önemli bir endüstridir. Ülkenin turizm endüstrisi yıllardır büyümektedir. Özellikle Almanlar, İsveçliler ve Norveçliler, Danimarka’ya ve eyalet başkenti Kopenhag’a çekiliyor.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Danca Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Danimarka arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Danca-Türkçe veya Türkçe- Danca dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Danimarka -Türkiye veya Türkiye- Danimarka arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Tercüme hizmetlerimizle Kırgızca’dan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Danca -Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Danca Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Danca Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Kartal Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?