Kazakça Tercüme

Kazakça Tercüme

Kazakistan ekonomisi 2019’un ilk yarısında yüzde 4 büyüdü. 2014 yılında petrol fiyatlarındaki düşüş ve 2015’te önemli parasal devalüasyonun ardından, dip geçti ve Kazak ekonomisi ılımlı bir yükseliş yaşıyor.

Kazak endüstrisi- özellikle petrol sektörü- Kazakistan’ın büyüme faktörü olmaya devam ediyor. Kazakistan 2018’de toplam 90,3 milyon ton ham petrol üretti- bu da rekor bir sonuç. Ocak ayından Eylül 2019’a kadar, Kazakistan’da petrol üretimi yüzde 0,8 artarak toplam 58,11 milyon ton ham petrol ve 8,93 milyon ton gaz kondensatına yükselmiştir. Kazakistan 2024 yılına kadar petrol üretimini yılda 100 milyon tona çıkarmayı planlıyor.

Kazakistan’da artan maaş ve emekli aylıkları tüketimde yüzde 1,6 artışa neden oldu. Hane halkı kredileri artmış ve Kazakistan Orta Asya’da çalışan yabancıların paralarına ekonomik olarak bağımlı olmayan tek ülke olmaya devam etmektedir.

Özel Gelişmeler

Kazak hükümetinin önceliklerinden biri, endüstriyel ekonominin modernleşmesi, çeşitlenmesi ve dijitalleşmesidir.

Dünya Bankası, Kazakistan’ı 2019’da 3 sıra ile “İş Yapma” sıralamasında arttırdı. Toplam 190 ülkeden, Kazakistan şu anda 25. sırada. Bunun nedenleri mevcut mevzuatın reformları, lisans sisteminin iyileştirilmesi, iş kurma prosedürlerinin basitleştirilmesi, devlet kontrol ve denetim faaliyetlerinin optimizasyonu ve iş ortamının geliştirilmesidir. Önümüzdeki yıllarda 900’den fazla devlete ait şirketin özelleştirmesini güvence altına almak için kapsamlı bir program beklenmektedir.

Kazakistan, bugüne kadar 300 milyar dolar olan Orta Asya’daki doğrudan yabancı yatırımların mıknatısıdır. Genel olarak, doğrudan yabancı yatırımlar 2015’ten bu yana yüzde 58 artarak 2018’de 23 milyar dolara yükselmiştir. Ana doğrudan yatırım sektörleri petrol ve gaz, madencilik ve metalürji odaklı olmaya devam etmektedir. Ancak Kazakistan, BT, yeni başlayanlar ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi diğer sektörleri yatırımcılar için daha cazip hale getirmeye çalışıyor. 2019 yılında, Orta Asya’daki en büyük güneş enerjisi santrali Saran şehrinde inşa edildi ve Kazak açılış Eko Sistemi, Nur-Sultan’da teknoloji girişimleri için bir inkübatörle genişletildi.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Ticari Tercüme-Çeviri hizmetlerimizle, ülkemizle Kazakistan arasında ticaretin canlanmasında ve ticari ortaklıklarınızda size destek olalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Teknik Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki teknik ve teknolojik konulardaki Kazakça -Türkçe veya Türkçe- Kazakça dillerinde sizlere katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Tıbbi Tercüme hizmetlerimizle iki ülke arasındaki tıbbi cihazlar ve malzeme alım satımlarıyla ilgili sizlerin hizmetindeyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Hukuki Tercüme hizmetlerimizle de Kazakistan-Türkiye veya Türkiye-Kazakistan arasında hukuki alandaki tercüme ve çeviri hizmetlerinizde size katkı sunalım.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Bilimsel Akademik Çeviri alanında uzman kadromuzla hizmetlerimiz devam etmektedir.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Edebi Çeviri ve tercüme hizmetlerimizle alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Simultane Tercüme hizmetlerimizle ihtiyaçlarınıza cevap vermekteyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Tercüme hizmetlerimizle Kazakçadan-Türkçeye çeviri hizmetlerimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça-Türkçe Çeviri hizmetlerimizle tercüme işlerinizi uzman kadromuzla çözelim.
 • Arel Tercüme olarak, Kazakça Tercüme Hizmetleri uzman ekibimizle sizlerleyiz.
 • Arel Tercüme olarak, Türkçe- Kazakça Tercüme işlerinizde sizin yanınızdayız.
 • Arel Tercüme olarak, Arel Yeminli Tercüme bürosu olarak hizmetlerimizle çözümler sunmaktayız.
×

Merhaba!

WhatsApp veya mail göndermek için info@areltercume.com.tr

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?